Pompy ciepła
Doskonałe źródła energii
Nowoczesna technologia pozwala na wykorzystanie źródeł energii odnawialnej. Z takim przeznaczenie wykorzystuje się pompy ciepła do ogrzewania różnych budynków. W pompach ciepła jako czynnik roboczy wykorzystuje się gaz, który skrapla się przy odpowiednim ciśnieniu i temperaturze. Aby uzyskać ciepło w tym procesie, pobiera się je z tak zwanego dolnego źródła, może nim być powietrze, grunt oraz zbiornik wodny, który może znajdować się na powierzchni ziemi lub pod nią.Energię cieplną można pobrać na dwa sposoby: bezpośrednio (w przypadku cieczy) lub za pomocą układu wężownic, czyli dodatkowego wymiennika ciepła (w przypadku gruntu i powietrza).
Następnie uzyskane ciepło przekazywane jest do parownika. Odpowiedni czynnik znajdujący się w wewnętrznym układzie pompy, zaczyna wrzeć po dostarczeniu ciepła z dolnego źródła i zamienia się w gaz. Następnie jest on zasysany przez sprężarkę i doprowadzony do wysokiego ciśnienia. Zwiększone ciśnienie podnosi temperaturę gazu, następnie przekazywany jest do skraplacza gdzie zamienia się w ciecz. Potem następuje wymiana ciepła z źródłem górnym np. centralnym ogrzewaniem. Później ciecz zostaje rozprężona i przekazana do parownika i proces rozpoczyna się znowu.
Zasadę działania pompy ciepła najprościej porównać z pracą domowej chłodziarki, której pompa ciepła jest odwrotnością.
Jeśli wyobrazimy sobie, że komora lodówki z żywnością to takie samo źródło energii cieplnej jak grunt, woda lub powietrze, a zwykle ciepła "czarna kartka" (skraplacz) znajdująca się za lodówką to np. ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe, odpowiedź na pytanie o sposób funkcjonowania pompy ciepła jest już niemal gotowa.
Pozostaje być może jeszcze wątpliwość jak to jest, że tak niskiej temperaturze gruntu, wody, czy powietrza zewnętrznego w naszej instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania płynie woda o temperaturze 30-50 stopni celcjusza?
Wszystko to zasługa kompresora. Kompresor zasysa czynnik chłodniczy, który wcześniej pobierał ciepło np. z gruntu i odparował. W wyniku sprężenia ciśnienie i temperatura czynnika chłodniczego znacznie wzrasta. Następnie w wymienniku ciepła(skraplacz) ciepło zostaje przekazane do instalacji grzewczej.
Copyright 2012 | FILTRONIX POLSKA